W dniach od 17 do 20 kwietnia 2023r. uczniowie wszystkich klas ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach kolejny raz włączyli się w akcję sprzątania świata pod hasłem „Czysta gmina w Twoich rękach”.

21 kwietnia włączyliśmy się też  w przedsięwzięcie #SprzątamyDlaPolski, które ma zasięg ogólnopolski. Akcja polegała  na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych. Jej celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.

Dzieci pod opieką wychowawców, sprzątały teren wokół szkoły, aleję grabową i kasztanową oraz drogę na Mokrany Stare. Wyruszając na akcję otrzymały  rękawiczki  i worki na śmieci. Do worków wrzucaliśmy  szkło, metale, papier, folię …

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów i nauczycieli były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.

Podsumowaniem tych działań  był apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów z klasy II pod kierunkiem pani Agaty Zajko. Na apelu wręczone zostały również nagrody za konkurs ekologiczny. Naszą szkołę w tym dniu odwiedziła również Pani Elwira Zielińska – pracownik Urzędu Gminy, która jest odpowiedzialna za ochronę środowiska w naszej gminie oraz prezes spółki Eko-Bug Marek Cydejko, którzy  jeszcze raz przybliżyli nam wiadomości na temat ochrony środowiska i segregacji surowców wtórnych. Na koniec wszyscy uczestniczyliśmy w happeningu  po okolicy, niosąc transparenty propagujące ekologiczny styl życia i skandując proekologiczne hasła.

Choć dzień sprzątania minął, to powinniśmy zawsze pamiętać, że „Porządek, który panuje we wszechświecie, wymaga szacunku. Człowiek obdarzony możliwością wolnego wyboru jest głęboko odpowiedzialny za zachowanie tego porządku, również dla dobra przyszłych pokoleń” – Jan Paweł II.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<