Dnia 13 czerwca 2019 r. dzieci z klas 0 i I Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach, pod opieką swoich pań i rodziców ,wzięły udział w wycieczce do Krainy Rumianku w miejscowości Hołowno. Po przyjeździe na miejsce czekało na nas mnóstwo atrakcji. Naszym oczom ukazała się tradycyjna, dawna polska wieś otoczona polami i łąkami, gdzie mogliśmy doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Przechadzając się alejkami obsadzonymi pachnącymi ziołami i kwiatami podziwialiśmy drewniane chatki oraz stuletni spichlerz kryty strzechą,

W pierwszej kolejności zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach rękodzielniczych polegających na wykonaniu glicerynowych mydełek, wypełnionych płatkami kwiatów rumianku, nagietka, lawendy i bławatka. Maluchom sprawiło to ogromną radość. Z zaciekawieniem przysłuchiwały się historiom opowiadanym przez panie instruktorki przebrane w tradycyjne ludowe stroje- pasiaste spódnice, kolorowe zapaski i zdobione koronkami koszule.

Następnie przywitały nas cztery postacie z Krainy Baśni, proponując grę terenową. Poza dobrą zabawą każda z postaci przekazała nam pewne uniwersalne przesłanie z morałem. Dobra Wróżka przemieniła dzieci w małe myszki i przeniosła je do bajki o Kopciuszku, gdzie nauczyły się, że cierpliwość, pracowitość i skromność są zawsze wynagradzane. Pokonując tor przeszkód wraz z Księciem ze Śpiącej Królewny, dzieci uzmysłowiły sobie, że warto pokonywać przeciwności losu dla prawdziwej miłości. Razem  z Czerwonym Kapturkiem spotkały strasznego Wilka. Dzieci dowiedziały się przy tej okazji, że nie wolno spoufalać się z obcymi osobami ani przekazywać im żadnych informacji o sobie, ponieważ może to zostać wykorzystane w złych celach. Na koniec zbierając grzyby z Jasiem i Małgosią zawędrowały do chatki z piernika. Całe szczęście udało się im pokonać złą Czarownicę, bo w altance czekał już na nie poczęstunek. Wszyscy z apetytem zjedli pieczone kiełbaski, popijając herbatką z rumianku. Czas spędzony w Krainie Rumianku, zabawa, integracja oraz radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu na długo pozostanie nam w pamięci. Być może wrócimy tam za rok…

<<< GALERIA ZDJĘĆ >>>